Wielki jubileusz sędziwej wsi

STARY WALISZÓW (gm. Bystrzyca Kłodzka). Pierwsza notatka o istnieniu tej wsi pojawiła się w roku 1269. Wówczas była niewielką osadą, ale z własnym proboszczem, który zabrał się za budowę kościoła. Historycy wskazują, że na obszarze obecnego Starego Waliszowa istniał gród o nazwie Kobylice ważny dla szlaku handlowego prowadzącego z Kłodzka na Przełęcz Międzyleską.

W późniejszych latach właścicielem wsi został ród Panowiców, który ją stopniowo rozbudowywał. W XIV stuleciu posiadała wolne sędziostwo, rzemieślników, młyn wodny i kamieniołom, zaś w kolejnym - piec wapienniczy, pierwszy folwark i kopalnię rud żelaza...

W kolejnych stuleciach Stary Waliszów przeżywał okresy stagnacji i rozkwitu. Pozostawał własnością nawet pięciu posiadaczy, którzy wzbogacali go o kolejne obiekty, np. gorzelnię, cegielnię, szkołę itp. Po II wojnie światowej ta wieś o charakterze łańcuchowym należała do jednych z większych w części ziemi kłodzkiej znajdującej się na obszarze określanym jako Rów Górnej Nysy.
 


Kościół jest najstarszym zabytkiem Starego Waliszowa

Autorzy Słownika Geografii Turystycznej pod red. Marka Staffy podkreślają, że w tej malowniczej miejscowości zachowało się wiele zabytków z okresu 750-lecia jej istnienia. Najstarszym jest kościół pw. św. Wawrzyńca, zwraca uwagę dwór górny - siedziba ośrodka kultury, zachowały się domy drewniane o sylwecie charakterystycznej dla budownictwa sudeckiego.

Jubileusz Starego Waliszowa będzie świętowany 7 września br. Przewidziano mszę w intencji mieszkańców i odsłonięcie tablicy okolicznościowej, a później program artystyczno-rekreacyjny.
(mb)
Foto Na Szlaku