Tak rodzi się stacja...

KŁODZKO. Rybnicka spółka "Infra Silesia" przekształca dotychczasowy przystanek kolejowy Miasto w stację. Zadanie o wartości niemal 60 mln zł ma zostać sfinalizowane w drugiej połowie 2020 r.



W rejonie przyczółków wiaduktów trwają prace ziemne



Podobne roboty są prowadozne w obrębie przejścia podperonowego

Obiekt kolejowy w tej części Kłodzka swój początek bierze na przełomie XIX i XX stulecia. Wtedy zdecydowano o zbudowaniu tutaj przystanku z racji znacznego oddalenia stacji głównej od centrum miasta. Inwestycję zakończono w roku 1907, by w latach międzywojennych na nowo ją podjąć. Tym razem - przy dominującym udziale samorządu - zabrano się za budowę trzyperonowej stacji z podtorowymi przejściami pasażerskim i towarowym. To z racji zwiększającego się ruchu pociągów do Kudowy-Zdroju, Międzylesia, Stronia Śląskiego, Wałbrzycha i Wrocławia. Niedostatek funduszy spowodował, że obiektu nie ukończono przed wybuchem II wojny światowej, zaś po jej zakończeniu nieużytkowana część zaczęła popadać w ruinę.
 


Po poniemieckich peronach nie ma już śladu



Na placu budowy wykorzystuje się ciężki sprzęt radzący sobie na niełatwym terenie

W połowie lat 70. XX w. Polskie Koleje Państwowe powróciły do inwestycji sprzed lat, m.in. wyburzono budynek pasażersko-kasowy i położono nowy wiadukt z miejscem na kolejny. I na tym się zatrzymano. Po 44 latach bezczynności przystanek PKP Kłodzko Miasto przekształcany jest w stację typowo osobową...
 


Wraz z nastaniem ciepłych dni zintensyfikowano roboty

 
Pracownicy rybnickiej "Infra Silesii" są zajęci m.in. wzmacnianiem przeprawy nad przesmykiem drogowo-pieszym

Nowy obiekt będzie tworzony przez peron wyspowy (wykonany na bazie istniejącego) i peron półwyspowy z wiatami, przejściem podziemnym, dwiema windami dla osób niepełnosprawnych, nowoczesnym oświetleniem i nagłośnieniem. W otoczeniu peronów zaistnieją też nowe torowiska z rozjazdami i nastawnia, dzięki której to z tego miejsca niektóre pociągi wyruszą w trasę zamiast z Kłodzka Głównego.
 


Zmiany zachodzą również w otoczeniu przyszłej stacji Kłodzko Miasto



Kosztowna inwestycja odbywa się przy normalnym ruchu pociągów, który odbywa się po jednym torze

Na przedwiośniu wykonawca inwestycji, tj. "Infra Silesia", nasilił ich tempo. Z każdym kolejnym dniem wyraźniej rysują się kształty nowej stacji kolejowej Kłodzko Miasto, choć - póki co - gros prac obejmuje jeszcze roboty ziemne.
(bwb)