Rezerwat Wilczki w nowszym wydaniu

MIĘDZYGÓRZE (gm. Bystrzyca Kłodzka). Od pierwszego poniedziałku jesieni turystom został udostępniony po rewitalizacji Rezerwat Przyrody "Wodospad Wilczki". Uczyniono to podczas specjalnego spotkania leśników, w których władaniu obiekt pozostaje, z udziałem m.in. wicewojewody dolnośląskiego Kamila Zielińskiego, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy i zastępcy dyrektora regionalnego Lasów Państwowych we Wrocławiu Arkadiusza Wojciechowicza. Gospodarzem uroczystości był nadleśniczy Dariusz Jesionowski z Nadleśnictwa Międzylesie zarządzającego tym obszarem chronionym.


Ponad 200 lat temu tym miejscem zachwycał się późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych AP John Quincy Adams. Docierali do niego inni wielcy z tego świata i Europy, na których - podobnie jak na niezliczonych rzeszach turystów - wodospad Wilczki robił niesamowite wrażenie. - Perła Sudetów, bo tak też niektórzy go określają, dzisiaj, dzięki wysiłkowi Lasów Państwowych i jego jednostek, przy wsparciu środkami unijnymi za pośrednictwem RPO województwa dolnośląskiego na lata 2014 - 2020, odzyskuje swój blask - zauważył Piotr Kensicki, sekretarz tegoż nadleśnictwa.
 

O tym, co zrobiono przez kilkanaście miesięcy w ramach rewitalizacji Rezerwatu Przyrody "Wodospad Wilczki" mówił D. Jesionowski, przypominając, iż zapoczątkował ją jego poprzednik nadleśniczy Marian Rymarski. Gospodarz dzisiejszego spotkania podkreślił, że prowadząc prace bazowano na ścieżkach, które w XIX wieku poprowadziła królewna Marianna Orańska - właścicielka Międzygórza. Zaangażowano w nie i ich otoczenie ponad 3 mln zł, rozpoczynając dzieło przebudowy w kwietniu 2017 r.
 

Było to jedno z najpoważniejszych wyzwań inżynieryjnych dla Nadleśnictwa Międzylesie i firmy "Zbylbruk" z Bobolic koło Ząbkowic Śląskich, która wygrała przetarg. Przypomnijmy, że wymieniono wszystkie schody i barierki ochronne naruszone zębem czasu, odrestaurowano charakterystyczny XIX-wieczny mostek nad gardzielą wodospadu, poprowadzono nową instalację elektryczną, zainstalowano nowoczesne, zarazem stylowe lampy oświetleniowe, do tego system kamer sprzężonych z dwoma ekranami zewnętrznymi. Od zmierzchu do świtu teren wokół wodogrzmotu jest bajecznie oświetlony.
 

Za szczególny wkład pracy w realizację zadań rewitalizacyjnych nadleśniczy D. Jesionowski wyróżnił Arkadiusza Wojciechowicza, Monikę Trocińską-Starzak, Stanisława Handla, Joannę Krawiec, RDOŚ.
 

Akcentem całego wydarzenia było uroczyste posadzenie dębu w sąsiedztwie kościoła poewangelickiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 90. rocznicy powstania Związku Leśników Polskich.
(bwb)