Wieś nowoczesnych kobiet

WAMBIERZYCE (gm. Radków). „Kobiety na rynku pracy we współczesnej Europie” - pod takim hasłem odbyło się III Dolnośląskie Forum Kobiet (17 lutego), zorganizowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą i Gminę Radków. Były prelekcje, praktyczne porady oraz apel, żeby wieś pozostała wsią.


Temat przewodni ważny i bardzo szeroki. Posłanka Monika Wielichowska mówiła o równouprawnieniu płci na rynku pracy, ale w wielu innych sferach życia. Ciekawe wystąpienie można podsumować zdaniem: na przestrzeni dziejów wiele zmieniło się na plus, ale do faktycznej równości jeszcze daleko.
 

Na inny ważki temat uwagę zwróciła Bożena Kończak z DIR w Kamiennej Górze. Apelowała o włączenie się w społeczną akcję obrony wsi jako miejsca produkcji żywności. - Informowanie o sensie wsi, że to odpowiednie plany zagospodarowania… A praca rolnika bywa prześladowana przez nowych mieszkańców wsi... – mówiła.

Były prelekcje, apel, wystąpienia kobiet, które zaangażowały się w działalność samorządową lub własny biznes, było też mnóstwo profilaktyki zdrowotnej, o co zadbało przede wszystkim Specjalistyczne Centrum Medyczne z Polanicy Zdroju.
 

Dolnośląskie Forum Kobiet ma na celu uaktywnianie mieszkanek wsi, ale też wyróżnianie i docenianie tych, które od lat wykazują się aktywnością społeczną i zawodową. W Wambierzycach m.in. Leszek Bobula – przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku – współgospodarz Forum - wręczył medale DIR „Za wieloletnie kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku”. Wśród wyróżnionych znalazły się: Józefa Burlita, Zofia Kucharska, Ewa Jaszczyszyn, Krystyna Fabrycka, Helena Bojda, Ludwika Golec, Halina Sudnik i Janina Baziak.

Na koniec nie zabrakło podziękowań dla organizatorów: Elżbiety Ulatowskiej, burmistrza Jana Bednarczyka i Leszka Bobuli.
 

Pierwsze dwie edycje DFK odbyły się w Polanicy Zdroju. W tym roku współorganizacji podjął się burmistrz J. Bednarczyk i – jak zapowiedział – w przyszłym roku Forum także odbędzie się w Wambierzycach i już na nie zaprosił.
(at)