BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Odkrywanie przed mieszkańcami oraz przybyszami kolejnych ciekawych rejonów gminy pozostaje jednym z wyzwań samorządu lokalnego na najbliższe lata. Jej położenie w Masywie Śnieżnika, Rowie Górnej Nysy oraz Górach Bystrzyckich stwarza takie możliwości. Burmistrzyni Renata Surma przyznaje, że dopingiem do takiego działania są dokonania z lat 2018 - 2024, dzięki którym zwiększyło się zainteresowanie wieloma obiektami.
Góra Parkowa w Bystrzycy Kłodzkiej, po zakończeniu procesu rewitalizacji, stała się zdecydowanie chętniej odwiedzanym obszarem przez mieszkańców. Ale też spotyka się na niej więcej osób spoza gminy, które wśród licznych alejek spacerowych, ścieżki edukacyjnej czy zabytkowej kaplicy św. Floriana szukają relaksu oraz wyciszenia. W czasie realizowanych prac zadbano o to, aby na tym terenie dało się bezpiecznie wędrować i jeździć rowerem, było gdzie pozostawić samochód. Dalsze przeobrażenia tej części miasta dotyczą poddania remontowi kapitalnemu jednego z najbardziej malowniczo położonych w Polsce sezonowych basenów kąpielowych. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia wielu milionów złotych i zapewnienia udziału własnego w tych wydatkach ze strony gminy.
Turystyczno-rekreacyjną ofertę w tychże latach ubogacono poprzez udostępnienie dwóch tras singletrackowych - w rejonie Śnieżnika oraz Spalonej, wieży widokowej na Jagodnej, przekazanie do użytku kolejnego odcinka miejskiej trasy turystycznej wzdłuż bystrzyckich murów obronnych oraz podziemi / przyziemi dawnych browaru i więzienia w centrum miasta.
Jeśli do tego doda się kolejne większe lub mniejsze proturystyczne przedsięwzięcia wykonane w Długopolu-Zdroju, Międzygórzu, Gorzanowie i w innych miejscach, to można optymistycznie podchodzić do nowych zapowiedzi przymierzonych na lata 2024 - 2029.
(bwb)