Stawić czoło powodzi

WROCŁAW (inf. zewn.). Dolny Śląsk jest podatny na powodzie. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez Wody Polskie w kilku jego rejonach zagrożenie może już nie będzie miało takiej skali, jak np. w roku 1997, ale lepiej być przezornym i przygotowanym do szybkiego niesienia pomocy w razie potrzeby. Tak podchodzą do tego m.in. żołnierze z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


W miniony wtorek w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla żołnierzy 16 DBOT realizujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego. - To szkolenie, to efekt wcześniejszych rozmów i współpracy z 16 DBOT – podkreślił dyrektor Wydziału ZK Bartłomiej Bajak. -  Chcemy przekazać swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspólnie móc wspierać społeczeństwo na jak najwyższym poziomie.

Celem szkolenia było zapoznanie żołnierzy z sytuacją powodziową wynikającą z usytuowania Wrocławia oraz podstawowymi procedurami na wypadek powodzi. Żołnierze 16 DBOT dowiedzieli się także o zasadach prognozowania i alarmowania zagrożeń. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mieli okazję poznać system powiadamiania i wymiany informacji funkcjonujący w Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Takie szkolenia i wymiana doświadczeń przyczynią się do usprawnienia wspólnych działań w przypadku wystąpienia zagrożeń o zasięgu lokalnym i regionalnym – zaznacza kpt. Marcin Pochodaj, oficer ds. zarządzania kryzysowego 16 DBOT. – Będziemy rozwijać współpracę z CZK tak, aby nasi żołnierze mogli efektywnie wspierać lokalną społeczność.

Szkolenie teoretyczne było wstępem do całego cyklu szkoleń, które dla żołnierzy 16 DBOT przeprowadzi Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. W kolejnych terminach terytorialsi w praktyce zapoznają się zasadami umacniania wałów przeciwpowodziowych, budowania przepustów i zapór. W sumie zostanie przeszkolonych około 140 żołnierzy przeznaczonych do działań kryzysowych. Szkolenia potrwają do czerwca.

- Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP - przypomina kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 DBOT.

Opr. (bwb)

Foto 16 DBOT