Kłodzki ZOZ z dobrymi nowinami

KŁODZKO (inf. wł.). Dobrymi wiadomościami podzieliła się dyrektorka Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku Jadwiga Radziejweska podczas czwartkowej konferencji, która miała miejsce na terenie szpitala powiatowego. W towarzystwie wojewody Macieja Awiżenia, starostki Małogrzaty Jędrzejwskiej-Skrzypczyk oraz samorządowców, reprezentantów służb mundurowych, pracowników i przedstawicieli związków zawodowych działających w strukturach ZOZ-u pochwalono się nowymi nabytkami, które będą lub już przyczyniają się do sprawniejszej pracy medyków. 



 
Szpitalne laboratorium, dzięki zaangażowaniu jego pracowników oraz wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wzbogaciło się o dwa aparaty. Pierwszy z nich to WASP służący do automatyzacji posiewów mikrobiologicznych krwi, moczu oraz wymazów z różnych podłoży płynnych. Jest prosty w obsłudze, ekonomiczny i usprawnia proces badania. Drugi aparat to MALDI Biotyper sirius pozwalający na szybką diagnostykę sepsy. Precyzyjnie identyfikuje bakterie, grzyby oraz inne mikroorganizmy.
 
Drugim sukcesem jest Centrum Zdrowia Psychicznego - to miejsce, w którym można dostać natychmiastową, bezpłatną opiekę i wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Pomoc jest tylko dla osób dorosłych. Niestety ubolewamy, że to jest tylko 18+, dlatego, że rynek wymusza na nas też potrzeby w zakresie psychiatrii dziecięcej, ale póki co wystąpiliśmy o pilotaż i przystąpiliśmy do pilotażowego programu. Ministerstwo wpisało nas na listę i od 1 stycznia br. mamy Centrum Zdrowia Psychicznego – mówiła J. Radziejewska.
 
W ramach CZP funkcjonują dwa oddziały dzienne, które znajdują się w Kłodzku oraz w Nowej Rudzie. Oba liczą po 16 miejsc i na dzisiaj mają pełne obłożenie. Pomoc w zakresie zdrowia psychicznego oferuje również poradnia, która czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00 w dni robocze. Mogą się do niej zgłaszać osoby, które doświadczają kryzysu psychicznego. W ramach oferty CZP prowadzi również leczenie środowiskowe polegające na docieraniu do pacjenta, który wymaga wsparcia farmakologicznego, terapeutycznego czy psychologicznego. 
 
 
Trzeci sukces to trzy karetki marki Volkswagen Crafter o wartości niespełna 2 mln zł, które trafią do podstacji w: Kłodzku, Kudowie-Zdroju oraz Dusznikach-Zdroju. Od 12 kwietnia zastąpią takie najbardziej wysłużone już pojazdy jeżdżące na terenie powiatu kłodzkiego. Wyposażenie ich części medycznej obejmuje: nosze elektryczne monoblokowe na platformie, krzesło kardiologiczne płozowe (umożliwiające transport pacjenta w dół schodów, bez konieczności podnoszenia), urządzenie do dekontamizacji (usunięcia drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) przedziału medycznego, oraz wideolaryngoskop. Ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia oraz środkom własnym. 
 

 
Procedowany jest też wniosek do wojewody o dodatkowe dwie karetki sezonowe, które mogłyby stacjonować  na Czarnej Górze i w Zieleńcu, od października do marca. Rozstrzygnięcie wniosku planowane jest po wakacjach. Fakt potwierdził wojewoda M. Awiżeń: – Prowadzimy rozmowy na temat karetek sezonowych. Zwłaszcza na naszym terenie, gdzie mamy dwie ogromne stacje narciarskie. One niestety zabierają nam mnóstwo akcji, więc w związku z tym musimy się zastanowić, w jaki sposób zwiększyć liczbę karetek. Na naszym terenie jest ich aż osiem, więc to jest bardzo dużo, no ale jednak okazuje się, że w sezonie zimowym jest to za mała liczba. Więc będziemy na ten temat rozmawiać i w następnym sezonie zimowym, mam nadzieję, że chociaż jedna karetka sezonowa będzie.
 
 
Konferencja była również okazją do zaprezentowania okolicznościowej statuetki, którą Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego otrzymał z okazji 20-lecia działalności. Przypomniano tym samym, że związek nadal prężnie działa i dzięki niemu wiele problemów w ratownictwie udaje się rozwiązać. Dzieje się to m.in. dzięki współpracy zarówno z ministerstwem jak i wojewodami z całej Polski. 

(bp)