Odpady BIO i odpady problemowe. Co z nimi zrobić?

KŁODZKO (inf. zewn.). Właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej zlokalizowanej na terenie Gminy Miejskiej Kłodzko, którzy kompostują odpady BIO, a posiadają na terenie swojej posesji kompostownik mogą skorzystać z ulgi w wysokości 2 zł, przysługującej każdemu z mieszkańców tej nieruchomości. Podstawą ubiegania się o tę ulgę jest spełnienie powyższych warunków oraz złożenie lub zmiana obecnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której należy zaznaczyć, że posiada się przydomowy kompostownik i kompostuje w nim bioodpady stanowiące odpady komunalne. 
 
W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył deklarację zmieniającą nie posiada kompostownika przydomowego, nie kompostuje bioodpadów lub uniemożliwia przeprowadzenie oględzin na terenie nieruchomości utraci on prawo do zwolnienia z części opłaty. Należy pamiętać, iż dokonując zmiany deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie można wystawiać worków z odpadami BIO do odbioru przez firmę ENERIS, świadczącą dla mieszkańców miasta usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
 
W każdym gospodarstwie domowym powstają tzw. odpady problemowe, które ze względu na swoje właściwości nie mogą zostać umieszczone w pojemnikach i kontenerach znajdujących się na terenie nieruchomości. Ze względu na swoje pochodzenie i skład chemiczny mogą one stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Często są łatwopalne i reaktywne.

Jest to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny działający na prąd lub baterie, którego właściciel nieruchomości chce się pozbyć. Są to odpady, których nie wolno umieszczać w pojemnikach na odpady segregowane czy zmieszane. Grozi za to kara w wysokości od 500,00zł do 5.000,00zł. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego też muszą być selektywnie zbierane i oddawane do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwiania specjalistycznym firmom. Odpady problemowe to również baterie i akumulatory. Osoby fizyczne powinny umieszczać zużyte baterie w specjalnie oznaczonych pojemnikach ulokowanych w instytucjach typu szkoły lub urzędy miejskie lub odnieść do sklepu, który zajmuje się sprzedażą baterii albo przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się na ul. Sierpowej i jest dostępny dla każdego mieszkańca Kłodzka. Selektywne zbieranie pozwala na recykling zużytych baterii i akumulatorów, aby w jak najmniejszym stopniu szkodziły one środowisku naturalnemu oraz nam samym. Rozlana bateria wyrzucona do śmieci może bowiem doprowadzić do skażenia gleby oraz wody gruntowej. Do odpadów problemowych zaliczamy także świetlówki. Świetlówki należy oddać do punktu zbierającego elektrośmieci, można włożyć je do specjalnego pojemnika na tego typu odpady lub zanieść do sklepu, w którym zamierzamy kupić nową żarówkę. 
 
Co należy zrobić z takimi odpadami jak np. karton po mleku? Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym ten karton jest wyścielony od środka? Czy tłusty słoik po zupie wrzucać do szkła czy może do odpadów zmieszanych? 

Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego. Wyrzucamy go do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei opróżniony słoik po zupie powinniśmy wyrzucić do pojemnika w kolorze zielonym, tego na opakowania szklane. Nie szkodzi, że jest zabrudzony. Zostanie umyty w sortowni.
 
PAMIETAJ! Ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte w późniejszym etapie recyklingu, sortujmy je więc i wyrzucajmy do odpowiednich pojemników.
 
Poniższą grafiką przypominamy o zasadach sortowania odpadów: