CZYTELNICY - REDAKCJA: Zaproszenie do udziału w Ekstremalnej Nocy Fatimskiej

POLANICA-ZDRÓJ (inf. zewn.).  W pierwszą sobotę miesiąca rozpoczęło się następne Jerycho Różańcowe w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju, ul. Reymonta 1 (GPS ul. Graniczna 1). Potrwa do 7 października, do godz. 20.00. Zakończeniem Jerycha Różańcowego będzie XI Ekstremalna Noc Fatimska, czyli nocna 33-km piesza pielgrzymka różańcowa.


Przebieg Ekstremalnej Nocy Fatimskiej:

g. 20.00 – Msza św. w sanktuarium M.B. Fatimskiej – odczytanie orędzia Matki Bożej z 13 maja 1917 roku.

g. 21.00 – Apel Jasnogórski

– Intencji ENF – przebłaganie za grzechy ludzi oraz nawrócenie Europy i Polski, pojednanie pomiędzy narodami - szczególnie Ukrainy i Rosji, i szybki pokój pomiędzy tymi narodami, a także w intencji rodzin, aby były silne Panem Bogiem, o odpowiedzialne wychowanie młodego pokolenia na fundamencie Bożych przykazań i Ewangelii; o nowe powołania kapłańskie do diecezji świdnickiej i naszego Zgromadzenia a także do Kościoła Powszechnego; o wytrwałość w powołaniu dla kapłanów, zakonników i zakonnic, a także w intencji rozwoju sanktuarium M. B. Fatimskiej w Polanicy-Zdroju. Modlimy się również o Boże owoce dla Polski.

Ok. godz. 21.15 wyruszamy na ENF – Krzyż, figura MB Fatimskiej i uczestnicy, wszystko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Odpowiedni strój – dobre buty o twardej podeszwie i ciepły, odpowiedni strój, coś od deszczu, latarki i kamizelki odblaskowe oraz rękawiczki. W nocnej modlitwie mogą uczestniczyć chętni pragnący kontynuować modlitwę różańcową w ww. intencjach – uczestnictwo nie zobowiązuje do bycia na całej Nocy – zależy to od możliwości danej osoby (zawsze można się dołączyć i odłączyć). Uczestniczymy na własną odpowiedzialność, osoby nieletnie mają obowiązek mieć swoich opiekunów pełnoletnich.

TRASA:

g. 21:15 – wyjście z sanktuarium M.B. Fatimskiej, idziemy twardym szlakiem do St. Łomnicy (g. 22.45). Odpoczynek u św. o. Damiana (przystanek 20 minut),

g. 23:10 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 czerwca i start w kierunku Starkowa – kościół św. Mikołaja (g. 00.30),

g. 00:45 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 lipca i start w kierunku St. Wielisławia do sanktuarium M.B. Bolesnej (g. 01.45 – przerwa 20 min.),

g. 02:30 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 19 sierpnia i start w kierunku Polanicy-Zdroju, do kościoła Królowej Pokoju (g. 04.00),

g. 04:10 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 września i start w kierunku sanktuarium (g. 05. 45) – błogosławieństwo końcowe i koniec ENF oraz koniec Jerycha Różańcowego.

Długość trasy ok. 33 km – każdy kilometr, to rok życia Pana Jezusa i rozważanie życia i działalności Zbawiciela poprzez modlitwę i kontemplację wzrokiem Maryi - Jego Matki. Pomocny w tym jest Różaniec. Dlatego w drodze odmawiamy Różaniec i medytujemy tajemnice różańcowe, w których „umieszczone” jest życie Jezusa i Maryi. Poza terenem zabudowanym będziemy go „przeplatali” znanymi pieśniami religijnymi.

Inicjatywa „zrodziła się” w momencie ustanowienia sanktuarium MB Fatimskiej 6 maja 2017 roku przez Jego Ekscelencję ks. bpa Ignacego Deca - ordynariusza diecezji świdnickiej. Idea „padła” z ust naszych parafian i przez nas została „podchwycona”. Jednym z motywów było godne „zamknięcie” 100. rocznicy Objawień Fatimskich i podziękowanie za ustanowienie naszego sanktuarium – wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o inicjatywie Różańca do granic i innych pięknych akcjach religijnych. Organizujemy takie Ekstremalne Noce Fatimskie ok. 13 maja, na rozpoczęcie Objawień Fatimskich i ok. 13 października na zakończenie. Trasa obecna łączy 4 parafie sercańskie – parafię w St. Łomnicy, jedno z najstarszych w diecezji sanktuarium Matki Bożej Bolesnej istniejące od 1300 roku w Starym Wielisławiu, parafię Królowej Pokoju i nasze najmłodsze sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na obrzeżach Polanicy-Zdroju.

Ziemię kłodzką już w czasach niemieckich (przed II wojną) nazywano „Ziemią Pana Boga” i znajduje się tu wiele sanktuariów Maryjnych i kapliczek przydrożnych oraz „porozrzucanych” po polach. Celem Ekstremalnej Nocy Fatimskiej jest przybliżenie tak popularnej w naszej ojczyźnie idei pielgrzymowania, połączonej z modlitwą różańcową – co jest odpowiedzią na prośbę Maryi w Fatimie i obecnie przez papieża Franciszka w tych trudnych czasach pandemii i wojny w Ukrainie.

Mamy nadzieję, że w tę dość „wyzywającą” inicjatywę włączy się również młodzież, która lubi nietypowe wyzwania. A takim „najwznioślejszym” celem jest, abyśmy pokochali modlitwę różańcową i Niepokalane Serce Maryi, z którego to Serca ona wypływa.
o. Zdzisław Świniarski SSCC
(sercanin biały)