CZYTELNICY - REDAKCJA: EuroSkills 4 i my uczniowie ZSP

Wczesną wiosną, w  marcu 2022 r., miało miejsce ważne wydarzenie - wyjechaliśmy  na długo wyczekiwane przez nas i przekładane ze względu na pandemię koronawirusa zagraniczne praktyki zawodowe. Nasza dwudziestoosobowa grupa (w tym: jedenastu informatyków, czterech handlowców, pięciu leśników i dwóch opiekunów) udała się do Bolonii we Włoszech, gdzie pieczę nad nami przejęli pracodawcy włoscy, którzy zajęli się naszym kształceniem zawodowym. Wyjazd odbył się w ramach projektu „EuroSkills 4”, w wyniku projektu systemowego „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
 

Ci spośród nas, którzy uczą się w technikum  leśnym, podjęli staż w Centralnym Parku Bolonii – Parco della Montagnola, malowniczym parku z ozdobnymi schodami i ruinami XIV–wiecznego zamku, którego założenie zlecił rząd Napoleona G. B. Martinettiemu. Poznaliśmy specyfikę pracy w tym miejscu, strukturę organizacyjną i tamtejsze przepisy bhp. Planowaliśmy i organizowaliśmy prace związane z wiosennymi nasadzeniami i pielęgnacją roślin po okresie zimowym, ale nade wszystko musieliśmy sobie poradzić z językami obcymi:  angielskim i włoskim. Jakby tego było mało, musiał to być język zawodowy. Uff… Daliśmy radę… Jeśli nie my, to kto?!
 

Technicy informatycy praktykowali w firmach, działających w branży turystycznej, społecznej i informatycznej. Obsługiwali programy graficzne, projektowali strony, pomagali w marketingu informatycznym. Z kolei ci spośród nas, którzy kształcą się w technikum handlowym, zostali objęci opieką pracodawców ze sklepów i firm handlowych (m.in. w old’s cool-owym sklepie typu polskiego lombardu i w eleganckim włoskim butiku) oraz poznawali arkana sztuki handlowej we Włoszech. Pracodawcy byli zachwyceni naszym zaangażowaniem w pracę, a my wykazaliśmy się umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przywieźliśmy same oceny celujące. Sentyment, jaki pozostał, wrażenia i nawiązane przyjaźnie zostaną w pamięci na długo. Czas dobrze spędzony i nabyte umiejętności zostaną z nami na zawsze.
 

Aaa… i jeszcze wycieczki, bo przecież praca pracą, ale Bolonia wabi swoim pięknem. Zwiedziliśmy dużo. Zobaczyliśmy Piazza Maggiore i słynną fontannę Neptuna, Two Towers - znak rozpoznawczy miasta. Niezliczone bazyliki, sanktuarium  Madonna di San Luca, do którego schody prowadzą w nieskończoność. Teatro Anatomico a nawet Fabrykę i muzeum Ducati i Ferrari. Byliśmy też w Wenecji i zachwycającej Florencji. Jedliśmy włoską pizzę i makarony. Piliśmy mocną kawę i lekkie cappuccino.

Nasz pobyt w Bolonii dowodzi, że można połączyć trudną naukę zawodu z  przyjemnością poznawania świata, innych ludzi, ich kultury, oraz poznawania nas samych. Tymczasem - żegnaj Bolonio i do zobaczenia podczas kolejnych realizacji projektów.
 

Składamy serdeczne  podziękowania wszystkim, którzy umożliwili nam udział w projekcie: pracownikom, koordynatorom i osobom zaangażowanym w organizację i realizację projektu, pani dyrektor Dorocie Łakucewicz, pani Marioli Rak, pani Małgorzacie Kowalczewskiej i panu Markowi Prokopowiczowi oraz naszym opiekunom - pani Edycie Kolendo i panu Arkadiuszowi Witkowskiemu, którzy okazywali nam wsparcie w procesie poznawania siebie w nieznanym nam dotąd kraju.
                                                            Uczniowie ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej
- uczestnicy projektu