Szkoły gminne pod jednym szyldem

LĄDEK-ZDRÓJ (inf. wł.). Nie ma odwrotu od zmian strukturalnych dokonujących się w gminnej oświacie. Od nowego roku szkolnego zaistnieje ona w nowej postaci, do której konsekwentnie zmierzał samorząd. Oznacza to mniej stanowisk administracyjnych, natomiast lepsze wykorzystanie kadry pedagogicznej w ramach utworzonego Zespołu Szkół Publicznych.

Już przed laty w wielu gminach zdecydowano się na połączenie samodzielnych dotychczas szkół, w każdej z własną administracją, w jednolite jednostki. W tego rodzaju rozwiązaniach widziano - przy stale malejącej liczbie uczniów i spadającej subwencji ministerialnej - oszczędności etatowe oraz możliwości bardziej efektywnego zagospodarowania nauczycieli. Tak stało się w Kudowie-Zdroju, Stroniu Śląskim czy Dusznikach-Zdroju, gdzie zespoły szkół na dobre wpisały się w lokalny rytm życia. Podobną drogę jakiś czas temu obrały władze samorządowe Lądka-Zdroju i teraz ją finalizują. Od 1 września br. w gminie rozpocznie działalność Zespół Szkół Publicznych, którego dyrektorką została Lidia Achrem - dotychczasowa szefowa Liceum Ogólnokształcącego w kurorcie.

- Przed panią Lidią ogrom zadań, bo już niewiele jest czasu do pierwszego dzwonka. Sądzę, że mocno ją wspomoże wybrany zastępca dyrektora oraz zespół nauczycielski i administracja ZSP - zauważa burmistrz Roman Kaczmarczyk. - Nowa struktura nie wiąże się z jakimikolwiek przemieszczeniami dzieci i młodzieży; uczniowie szkoły podstawowej pozostaną w budynku na ulicy Kościelnej, licealiści - w obiekcie na ulicy Polnej. Jestem przekonany, że nasz zespół szybko wejdzie w normalny rytm pracy, z pożytkiem dla wszystkich.

(bwb)