Odra: Europoseł prosi Komisję Europejską o interwencję

WROCŁAW (inf. zewn.). Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek zwrócił się dziś do unijnego komisarza ds. środowiska z prośbą o interwencję w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. Poseł domaga się powołania niezależnego zespołu ekspertów, który zająłby się ustaleniem przyczyn katastrofy. Chce również zobowiązania rządów Polski, Czech i Niemiec do upublicznienia wszystkich informacji o przyczynach, skali i konsekwencjach skażenia, w tym także ujawnienia informacji o podjętych dotąd działaniach służb państwowych.

Poseł zwrócił się również z interpelacją do premiera Morawieckiego, w której wnosi o skorzystanie przez Radę Ministrów z mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej - przede wszystkim Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, który przewiduje koordynację i pomoc ratowniczą i humanitarną na wypadek katastrof o zasięgu przekraczającym skalę jednego państwa.

- W sytuacji tak olbrzymiej katastrofy i bezradności instytucji państwa i polskiego rządu, takie działania są nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne. Interweniuje w Komisji Europejskiej z dwóch powodów. Po pierwsze Odra jest rzeką ponadnarodową, łączącą terytorium Czech, Polski i Niemiec. Ta katastrofa jest katastrofą na skalę europejska. Po drugie, nie wierzę, że polski rząd wyjaśni w pełni te sprawę. Potrzebujemy niezależnego dochodzenia, które pokaże prawdę o katastrofie - mówi poseł Krzysztof Śmiszek.
 
(abc)

Foto KW PSP Wrocław