Czy jeszcze latem ruszy "paszportówka"?

KŁODZKO (inf. wł.). Pod koniec sierpnia br. Starostwo Powiatowe w Kłodzku będzie gotowe do zapewnienia przeszkolonych pracowników dla terenowej placówki paszportowej. Od podpisania porozumienia z wojewodą dolnośląskim zależy, czy tak oczekiwane biuro przez mieskanców ruszy w kolejnym miesiącu.

W Dzierżoniowie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich mają ruszyć terenowe placówki paszportowe i tym samym zapewnić mieszkańcom tych powiatów szybszy dostęp do dokumentu otwierającego granice. Z wojewodą dolnośląskim popisano listy intencyjne, co do jego zgody na ich powstanie. W przypadku Kłodzka władze samorządowe powiatu m.in. wskazały lokal w budynku przy ul. Wyspiańskiego oraz zatrudniły osoby, które aktualnie przechodzą szkolenie w oddziale paszportowym Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Teraz, aby słowo stało się faktem niezbędne okazuje się podpisanie porozumienia z wojewodą.

- Zatrudniliśmy dwie osoby, które na 1/4 etatu będą finansowane przez DUW, zaś pozostałą kwotę płac zapewni starostwo - informuje starosta kłodzki Maciej Awiżeń. - Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, bo bardzo nam zależy na jak najszybszym otwarciu tej placówki, która zaspokoi oczekiwania społeczeństwa. Dodam, ze zakupiliśmy wyposażenie, sfinansowaliśmy nabycie serwera. Słowem powiat jest gotowy na realizację tego zadania. Ale musimy podpisać wspomniane porozumienie, bo zgodnie z ustawą wojewoda przekazuje na wyłączność samorządowi te czynności do prowadzenia. Czekamy na ruch ze strony wojewody...

Im szybciej to porozumienie zostanie podpisane, tym szybciej ruszy w Kłodzku placówka paszportowa. Czy nastąpi to jeszcze latem?

(bwb)