Najsympatyczniejszy przegląd pod słońcem

GMINA ZŁOTY STOK (inf. wł.). Dziewięć grup artystycznych z Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego było dzisiaj, tj. 23 lipca obecnych w Mąkolnie. W tej wsi po raz drugi zorganizowano "Magdalenki", czyli Przegląd Dziecięcych Zespołów Ludowych. Były tańce, śpiewy i gorące oklaski od publiczności tego niezwykle sympatycznego wydarzenia. Jego ważność dla makroregionu podkreślili swoją obecnością m.in. posłanka Monika Wielichowska, burmistrzyni Złotego Stoku Grażyna Orczyk, przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Ruszkowska i wicestarosta ząbkowicki Waldemar Wieja.


Od wielu lat w Mąkolnie działa stowarzysznie "Makolno Aktywne - Kreatywne". Razem z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich stanowią siłę dla wielu cennych inicjatyw, a w tym wszystkim prym wiedzie Urszula Wóbel. Właśnie MAK jest pomysłodawcą corocznego przeglądu artystycznego ludowych zespołów dziecięcych i młodzieżowych, któremu nadano nazwę "Magdalenki". Po pierwszej imprezie z udziałem dziesięciu wykonawców trzeba było zrobić dwuletnią przerwę w ich ponownym zorganizowaniu, bo na przeszkodzie stanął koronawirus i zakazy z nim związane. W tym roku powrócono do tej imprezy, do udziału w której chętnie przystali: "Wesołe Nutki" z Mąkolna, "Poloneziaki" z Bielawy, "Mali Dziewiętliczanie" z Dziewiętlic, "Kostrzanie" z Kostrzy, "Przełomiacy" z Barda, "Różyczki" z Dobroszyc, "Kwiaty Lipy" z Bolkowa, "Mali Waliszowianie" z Nowego Waliszowa i "Lasowiaczek" ze Stolca.
 

Przez kilka godzin w sąsiedztwie świetlicy wiejskiej - na estradzie i w jej sąsiedztwie - barwnie ubrani młodzi i młodsi artyści wykonywali prezentacje przygotowane na to wydarzenie. Każda z grup zapisała się w pamięci oglądających m.in. perfekcją zaprezentowania swojego programu, w czym wielka zasługa ich opiekunek i opiekunów, także choreografów i akustyków.

MAK jest dobrej myśli, co do przyszłorocznego przeglądu. Jego członkowie wierzą, że w przygotowaniach nie przeszkodzą jakieś siły wyższe, natomiast wspomogą - jak teraz - sojusznicy, a wśród nich gmina i powiat, koła gospodyń wiejskich z okolicy i inni.
 
(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA