We wrześniu "rozbłyśnie" górska latarnia na Śnieżniku

GMINA STRONIE ŚLĄSKIE (inf. wł.). Od 16 maja trwają prace w ramach drugiego etapu budowy wieży widokowej na Śnieżniku. Obiekt przypominający latarnię morską bez wątpienia będzie pierwszym o takim kształcie wzniesionym w górach. Jego udostępnienie zaplanowano na przełom lata i jesieni.


Konstrukcja stoi od ubiegłego roku, więc teraz, gdy tylko na to pozwoliły warunki atmosferyczne, przystąpiono do robót wykończeniowych. Tym samym wieża na Śnieżniku nabiera wyrazu.
 

- Zastosuje się specjalne szkło klejone o odpowiedniej grubości, do tego podgrzewane elektrycznie, dzięki czemu możliwe stanie się odciążanie budowli w przypadku pojawienia się na niej szadzi lub lodu. Tworzywo ma być odporne na silne wiatry oraz zdarzające się gradobicia; przy projektowaniu wieży takie siły natury również wzięto pod uwagę. W części przyziemnej trwa jej obudowa kamieniem -
mówi burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec. - Równolegle postępuje odtwarzanie dawnej ścieżki turystycznej prowadzącej na najwyższy szczyt masywu. Jeśli aura będzie sprzyjająca wszystkim robotom, to we wrześniu inwestycja dobiegnie końca.


Tym na wierzchołku Śnieżnika, po polskiej i czeskiej stronie, rozpocznie się proces ogarnięcia ruchu turystycznego. Już nie będzie można swobodnie poruszać się w każdą stronę, lecz wyłącznie wytyczonymi ścieżkami. Pojawią się tablice informacyjne, gdzieniegdzie ogrodzenia uniemożliwiające naruszanie siedlisk flory i fauny w rezerwacie. Przede wszystkim temu celowi służył transgraniczny projekt w części dotyczącej Śnieżnika.
(bwb)

Foto gmina Stronie Śląskie