Zbliża się bitwa o średniowieczny zamek

MIĘDZYLESIE (inf. wł.). Bitwa z husytami - taka z lat 20. XV stulecia, gdy najechali na ziemię kłodzką - w obronie średniowiecznego zamku będzie jedną z atrakcji tegorocznych Dni Międzylesia. Dojdzie do niej 4 czerwca, wieczorem, za sprawą Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego, które już solidnie do niej się przygotowuje...- Jest rok 1428. Pod dowództwem Prokopa Wielkiego na Śląsk wyrusza husycka rejza, której główne siły zmierzają przez Głuchołazy, w kierunku Nysy… Biskup wrocławski Konrad Oleśnicki, jako przywódca czesko-śląskiej koalicji antyhusyckiej, posyła swoje hufce naprzeciw. 18 marca tegoż roku, w okolicach Nysy, dochodzi do konfrontacji. Zwycięsko z bitwy wychodzą husyci, a ich pożoga ma już otwartą drogę do śląskich miast - przywołuje fakty z przeszłości Bogdan Szmyd, sekretarz stowarzyszenia KBR. - Przez Przełęcz Międzyleską, z mniejszym oddziałem, wyrusza Jan Kolda. Na swojej drodze napotyka przeważnie opustoszałe domostwa okolicznego chłopstwa, które plądruje i podpala, zmierza w kierunku Międzylesia... Tu Wolfhard Glaubitz, pan nasz znamienity, co po rodzicielu panowanie nad Międzylesiem przejął, na żołd ściągnął najemnych, to i zamek broniony jest, a i ulice miasta straż zamkowa patroluje...

To wprowadzenie w okres sprzed stuleci jest nieprzypadkowe. Kłodzkie stowarzyszenie zaprezentuje tamtą bitwę o zamek, ale zanim do niej dojdzie, już od 3 czerwca poprowadzi po raz 11. średniowieczny obóz szkoleniowy. Do udziału w nim sprasza "... pasowanych z drużyną i taborem całym, wolnych czy najemnych z każdego oręża, łuczników, hakowników, pawężników i tych, co drzewcem wojują, i zakonnych, co mieczem Bogu i ludziom oddanych, a i w medycynie obeznanych. Nie sposobna nie zwołać rzemieślniczych, co całą tę ciżbę zbrojną oprawią. Spraszamy takoż giermków, pachołków, masztalerzy wszelakich oraz kramarki i serca wybranki powyżej proszonych... Dla całości uzupełnienia gildię żebraczą spraszamy w zaszczycie..." - zachęca kłodzkie bractwo.

Na terenie Międzylesia we wspomnianych dniach napotka się kramy rzemieślnicze, pomiędzy którymi przewijać się będą zbrojni sprzed ponad 600 lat gotowi do pozowania turystom i mieszkańcom oraz z nimi. A 5 czerwca w samo południe nastąpi przemarsz uczestników obozu przez miasteczko. Juz uprzedzamy, że w obrębie wydarzenia, tj. zamku i rynku będzie głośno za sprawą  kilku salw z replik broni czarnoprochowej (hakownic, piszczli, organków bombardów).
 

A oto scenariusz wspomnianego obozu:

Piątek, 3 czerwca 2022 r. od g. 16:00 przyjazd grup rekonstrukcyjnych.

Sobota, 4 czerwca, g. 12:00 uroczyste rozpoczęcie XI Średniowiecznego Obozu Szkoleniowego, g. 13:00 turniej łuczniczy, g. 13:30 turniej broni czarnoprochowej, g. 14:00 turniej bojowy (miecz i tarcza), g. 14:00 – 17:00 warsztaty historyczne, g. 16:00 bieg ciurów taborowych, g. 18:00 przegląd oddziałów przed bitwą, g. 19:30 bitwa z husytami o międzyleski zamek z udziałem oddziałów: łuczników, artylerii,  piechoty, zbrojnych, harcowników, joannitów.
21:00 Biesiada

Niedziela, 5 czerwca, g. 12:00 przemarsz grup rekonstrukcyjnych ulicami Międzylesia wraz z oddaniem salwy z piszczeli i hakownic na placu Wolności i dziedzińcu zamkowym, g. 13:00 uroczyste zakończenie XI Średniowiecznego Obozu Szkoleniowego.
 
(bwb)

Foto SKBR