Z niemieckim Lohne w kolejne lata partnerstwa

MIĘDZYLESIE (inf. wł). Już ponad dekadę trwa partnerstwo tego miasta z oddalonym o ponad 800 km niemieckim Lohne. Z tej okazji przedstawiciele obu miejscowości spotkali się w sobotę (21 bm.) w międzyleskim zamku, by porozmawiać o kontynuacji wspólnych działań. 



Przed Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Międzylesie, gdzie w 2010 roku na znak partnerstwa między obiema miejscowościami zasadzono miłorząb, w minoną sobotę rozpoczęło się spotkanie ich reprezentantów. Burmistrzyni Lohne Henrike Voet oraz burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak, w towarzystwie gości z Polski i Niemiec, na znak pokoju wypuścili białe gołębie. 
 
 
- Dwanaście lat temu w Lohne też wypuściliśmy gołębie. Teraz na Ukrainie jest wojna; gołąb przecież jest symbolem pokoju. Dlatego też chciałbym, żebyśmy tutaj będąc, gdzie jest młodzież i my, dorośli, ludzie z naszych miast, pomyśleli o tym, że pokój jest nam wszystkim potrzebny – powiedział T. Korczak.
 
Druga część spotkania odbyła się w międzyleskim zamku - w sali, w której 12 lat temu podpisano umowę o partnerstwie z Lohne. Otwarto ją prezentacją artystyczną, podczas której swoimi talentami muzycznymi podzieliły się uczennice Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu - siostry Lena i Kaja Czubanówny oraz Zuzanna Płaskonka. Następnie wymieniono się wspomnieniami i życzeniami, co do dalszej współpracy.
 
 
Czternasty maja 2010 roku był historycznym dniem dla naszych miast, ponieważ wtedy zostało zawiązane partnerstwo – wspominała H. Voet i dodała: – Mieliśmy świętować dziesięciolecie przed dwoma laty, niestety pandemia zniweczyła nasze plany. Szczególne podziękowania należą się dla mojego poprzednika burmistrza Tobiasa Gerdesmeyera, który również był  sojusznikiem partnerstwa obu miast. Burmistrzyni niemieckiej miejscowości podkreśliła fakt, że jest to jej pierwsza służbowa podróż. 
 
Nie zabrakło też podziękowań za dotychczasową współpracę, a w szczególności za odbywającą się od 2004 roku wymianę młodzieży, dzięki której zacieśniają się przyjaźnie międzynarodowe. Dla podkreślenia tych więzi członkowie komitetu ds. partnerstwa przekazali burmistrzowi T. Korczakowi sadzonkę buka zwyczajnego.
 
 
W roku 2010, również na znak partnerstwa, posadzono drzewo miłorząb. Dzisiaj z okazji jubileuszu 10 + 2 lata, przywieźliśmy swoje drzewo. Jest to buk zwyczajny, który nazwaliśmy drzewkiem 2022 roku. Wybór był nieprzypadkowy, bo drzewko ma swoje specyficzne cechy. Jest długowieczne, ma bujną koronę i system korzeniowy. Ma przez to pokazać, jak ma wyglądać nasze partnerstwo. Leśnicy buk zwyczajny nazywają matką drzew i przez to jest znany na całym świecie – powiedziała burmistrzyni Lohne.
 
 
Jeszcze przez dwa tygodnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu będzie można podziwiać wystawę przygotowaną przez niemieckich gości, dotyczącą ich miejscowości i przybliżającą historię wspólnych działań. Natomiast kontynuacja obchodów współpracy „10 + 2” odbędzie się w Lohne we wrześniu; tam zostanie podpisana deklaracja o przedłużeniu partnerstwa. 
 




 
bp