Na kąpiel w zbiornikach przeciwpowodziowych jeszcze poczekamy

GMINA KŁODZKO (inf. wł.). Co prawda są to kwestie nieco odległe, ale samorządowcy już prowadzą działania, aby powstające suche zbiorniki przeciwpowodziowe w Krosnowicach i Szalejowie Górnym również służyły rekreacji. Widzą w nich sposób na turystyczne uatrakcyjnienie obu miejscowości.


W gminie wiejskiej Kłodzko Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie budują dwa obiekty mające przeciwdziałać wielkiej fali powodziowej. Mniejszy powstaje w Krosnowicach na potoku Duna, większy - w Szalejowie Górnym na rzece Bystrzyca Dusznicka. Przez pięć lat od momentu ich przekazania do użytku będzie obowiązywała tzw. trwałość projektu, co oznacza, że zbiorniki i ich strefa ochronna nie mogą ulec jakimkolwiek przeobrażeniom. Później jest możliwość rozszerzenia zmiany ich przeznaczenia.

- I w tym kierunku zmierzamy. Chcemy, zwłaszcza w przypadku Szalejowa Górnego, aby zbiorniki służyły celom rekreacyjnym i w związku z tym w pewnym stopniu utrzymywały wodę - mówi wójt Zbigniew Tur. - Cieszy fakt, że PGW uelastyczniło swoje swoje podejście do tych propozycji.
(bwb)