Polanica-Zdrój i Monika Pyrek zapraszają na Festiwal Na Zdrowie!

POLANICA-ZDRÓJ (inf. zewn.). W najbliższą sobotę (21 maja) Polanica-Zdrój będzie miejscem wielkiej manifestacji na rzecz zdrowego i aktywnego trybu życia, odpowiedniej diety i badań profilaktycznych. Podczas Festiwalu Na Zdrowie! odbędą się zmagania sportowe, wykłady, pokazy i degustacje. Ambasadorami wydarzenia są Monika Pyrek i Dominik Tomczyk, a czynny udział w organizacji wydarzenia mają kluby sportowe oraz uczelnie wyższe.

 
Zdrowie jest najważniejsze i dotyczy każdego z nas, dlatego Festiwal Na Zdrowie! na stadionie w Polanicy-Zdroju skierowany jest do wszystkich - od przedszkolaków do seniorów. Organizatorzy będą zachęcać do aktywności fizycznej niezależnie od wieku i aktualnych predyspozycji. Odbędą się konkurencje w takich dyscyplinach, jak: koszykówka, piłka nożna, tenis, strzelectwo i lekka atletyka. A wszystko poprzedzi rozgrzewka z Moniką Pyrek, jedną z najlepszych polskich tyczkarek, medalistką mistrzostw świata i Europy. Po zakończeniu kariery Pyrek aktywnie działa – mówiąc najogólniej – na rzecz polepszenia zdrowia Polaków – zarówno w ramach swojej fundacji, jak i podczas takich wydarzeń, jak Na Zdrowie! w Polanicy-Zdroju.
 
- Połączenie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i profilaktyki to idealne rozwiązanie. Dzieci uprawiając sport, inwestują w swoją przyszłość, są przez to bardziej sprawne i zdrowsze. Dzięki temu też ponosimy mniejsze koszty na służbę zdrowia – mówi Monika Pyrek.
 
- Jeżeli uda się wcielić w życie te wszystkie zasady, to możemy mieć pewność, że będziemy zdrowsi, ale przede wszystkim szczęśliwsi. Sport i zdrowe odżywianie wpływają nie tylko na  kondycję fizyczną, ale też na nasze zdrowie psychiczne. A w ostatnim czasie, niestety, jest trochę gorzej – przez zdalne nauczanie i lockdown. Jest zdecydowanie więcej problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, a właśnie sport i prawidłowa dieta mogą zniwelować te problemy – podkreśla uczestniczka czterech igrzysk olimpijskich. 
 
Korzyści z uczestnictwa w Festiwalu Na Zdrowie! będą mieć nie tylko uczestnicy zmagań, ale także kibice i obserwatorzy. A to dlatego, że na stadionie zaaranżowana zostanie specjalna strefa wiedzy. Wiedzą dzielić się będą przedstawiciele uczelni, które zaangażowały się w festiwal - Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku. Odbędą się pokazy udzielania pierwszej pomocy, będzie można skorzystać z podstawowych badań, sprawdzić swoje ciśnienie krwi lub dzięki oksymetrowi poznać poziom jej nasycenia tlenem. 
 
W Festiwal Na Zdrowie! angażują się też profesjonalne kluby sportowe, pojawią się także przedstawiciele lokalnych, polanickich inicjatyw sportowych takich, jak: aikido, tenisowy As, Golf Spa, Klub Biegowy z Polanicy oraz piłkarski KS Polanica-Zdrój.
 
Festiwalowy charakter wydarzenia nie zwalnia organizatorów z dbania o zdrowe przekąski. Dlatego każdy będzie mógł spróbować zdrowej i wartościowej żywności, np. sałatki z dodatkiem prażonych... owadów. Całe wydarzenie poprzedzi parada przez miasto połączona z odsłonięciem polanickiego niedźwiadka. Zbiórka o godz. 11:00 przy Wielkiej Pieniawie, a rywalizacja sportowa z rozgrzewką z Moniką Pyrek rozpocznie się w samo południe na stadionie w Polanicy-Zdroju.
 
Festiwal odbędzie się niezależnie od pogody. Organizatorzy są gotowi na każdą okoliczność. – Jeśli będzie taka potrzeba, to przeniesiemy się z dyscyplinami sportowymi do polanickich szkół. Natomiast w Teatrze Zdrojowym zorganizujemy wykłady i spotkania z naukowcami. Prosimy śledzić media społecznościowe, gdzie będziemy na bieżąco informować o sytuacji, która może się zmieniać ze względu na aurę – powiedziała Justyna Kuban, dyrektorka Teatru Zdrojowego.
 
Cały czas trwają zapisy do rywalizacji sportowej podczas Festiwalu Na Zdrowie! Wszyscy, niezależnie od wieku, są mile widziani. Chętni mogą zgłosić się osobiście w Teatrze Zdrojowym lub telefonicznie pod numerem 74 869 06 43.