Lądek-Zdrój wśród członków Rady EHTTA

CALDES de MONTIBUI - Hiszpania (inf. zewn.). Delegat Lądka-Zdroju Grzegorz Szczygieł uczestniczył w Walnym Zgromadzeniu członków Europejskiego Stowarzyszenia Historycznych Miast Termalnych EHTTA. Odbyło się ono w dniach 4 - 6 maja br., a w trakcie obrad podsumowano działalność, określono nowe zadania i wybrano władze. Kurort Lądek-Zdrój znalazł się w Radzie Stowarzyszenia EHTTA.


W pięknie położonym nad Morzem Śródziemnym hiszpańskim uzdrowisku Caldes de Montibui, liczącym około 17 tys. mieszkańców, w pierwszej dekadzie maja br. zebrali się delegaci Stowarzyszenia EHTTA...
 

- Organizowane raz do roku wydarzenie jest zarówno okazją do podsumowania i rozliczenia dotychczasowych działań prowadzonych przez organizację, szansą wspólnego spotkania się zrzeszonych członków i wypracowania kierunków pracy na kolejny okres - komunikuje G. Szczygieł z urzędu burmistrza Lądka-Zdroju. - Podczas odbytego Zgromadzenia Ogólnego członkowie EHTTA powitali kilku nowych członków z Włoch, Chorwacji i nowego partnera międynarodowego w Brazylii. Liczba członków powiększyła się do ponad 50. w około 20 krajach.


Ważnym wydarzeniem okazał się wybór nowego Zarządu EHTTA. W jego skład weszli: Jose Manuel Baltar Blanco (Province of Ourense, Hiszpania), jako prezydent, Eric Brut (Route des Villes d'Eaux du Massif Central, Francja), Markos Danas (Hellenic Association of Municipalities with Thermal Springs, Grecja), Isabelle Gregoire (Spa, Belgia), Victor Leal (Sao Pedro do Sul, Portugalia) i  Lorenzo Luchini (Acqui Terme, Włochy), jako wiceprezydenci.
 

- W głosowaniu jawnym wybrano także Radę Stowarzyszenia, w którek składzie znalazł się kurort Lądek-Zdrój reprezentowany przez burmistrza Romana Kaczmarczyka. Tak zarząd i rada są organami decyzyjnymi EHTTA wybranymi na 4 lata - podkreśla G. Szczygieł. - Dzięki obecności kurortu Lądek-Zdrój w Radzie EHTTA będzie można jeszcze bardziej zaznaczyć i promować obecność lądeckich zdrojów na arenie międzynarodowej. Tym bardziej, że w najbliższym czasie są zaplanowane przez stowarzyszenie dwie imprezy przygotowywane razem z Europejską Komisją Turystyki (ETC) Visit Europe oraz Światową Organizacją Turystyki Organizacji Narodów Zjednoczonych UNWTO.


W czasie wystąpienia wśród uczestników obrad zapoznano ich z przebiegiem akcji pn. "EHTTAforLądekZdrój" związaną z niesieniem pomocy dla Ukrainy. Szczegółowo omówiono jej przebieg, a Grzegorz Szczygieł podziekował w imieniu lądczan, uchodźców i poszkodowanych przez wojnę stowarzyszonym w EHTTA za ogromne wsparcie rzeczowe i finansowe. Przypomnijmy, że Lądek-Zdrój odegrał w tym wydarzeniu pierwszorzędną rolę.
 

- Warto także nadmienić, że idea organizacji spotkań i zgromadzeń ogólnych stowarzyszenia EHTTA w poszczególnych miejscowościach termalnych to takze forma szerszego zaprezentowania ich walorów historycznych, atgrakcji i specyfiki. Jeżeli ustabilizuje się sytuacja na Ukrainie, to jesienią br. właśnie w Lądku-Zdroju odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa Termalnego - podkreśla G. Szczygieł.
 

Opr. (bwb)

Foto Grzegorz Szczygieł