Ze sprzedaży pierogów dla ukraińskich uchodźców

GMINA KŁODZKO (inf. wł.). Niemałe jest zaangażowanie mieszkańców w organizowanie różnorodnego wsparcia dla objętej wojną Ukrainy i jej społeczności. Ludzki odruch humanitaryzmu jest widoczny w każdej wsi i środowisku.


Wieprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko Mariola Kozak przekazała dochód ze sprzedaży pierogów w Kłodzku i na terenie gminy na zakup artykułów medycznych i leków dla ukraińskiej miejscowości Oleksandrivka. Na ten cel przekazała 3 tys. zł, natomiast 500 zł przeznaczyła na zapewnienie posiłków dla jednej z ukraińskich matek, która opiekuje się we wrocławskim szpitalu chorą córką, Anastazją. Kolejne 3 tys. zł trafi na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z Ukrainy, a już za kilka dni członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Żelazna, współdziałające z radną, organizują kolejną akcję pierogową  ze szczytnym celem.

Druga radna gminna, Teresa Lutosławska-Biel z Szalejowa Górnego, której pasją jest kultura i sztuka, w ostatnich dniach pochyliła się nad sztuką tworzenia pierogów. Produkty sprzedane w jej wsi dały kwotę 1,7 tys. zł przeznaczoną na nabycie wyprawek szkolnych dla dzieci ukraińskich.

- Na terenie naszej gminy mamy aktualnie wykazanych 327 osób - uchodźców wojennych z Ukrainy - komunikuje wójt Zbigniew Tur. - Zdecydowana większość zamieszkuje w gospodarstwach domowych, zaś 37 w hotelu "Metro" w Boguszynie i 8 w budynku Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Tak hotel jak i OKSiR mają podpisane umowy z wojewodą na przyjmowanie uchodźców.


Już od wielu tygodni społeczność gminy wiejskiej oraz instytucje i podmioty gospodarcze angażują się w pomoc rzeczową. Między innymi do partnerskiej Oleksandrivki w Ukrainie wyespediowano dwa transporty zawierające najbardziej tam przydatne produkty - przede wszystkim żywność o długim terminie ważności, leki i środki opatrunkowe oraz środki higieniczne dla dzieci i niemowląt, pościel i inne.

- Bez tego zaangażowania ze strony naszych mieszkańców, kół gospodyń wiejskich, jednostek OSP, samorządowców, biznesu itp. tak ogromna pomoc nie byłaby możliwa. Serdecznie dziękuję za nią wszystkim ludziom dobrej woli - podkreśla wójt Zbigniew Tur.
 
(bwb)

Foto gmina Kłodzko + pixabay