Batalia o czyste powietrze wymaga wsparcia

BARDO (inf. wł.). Do końca czerwca br. właściciele mieszkań oraz domów mają obowiązek udzielenia informacji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na temat rodzaju wykorzystywanego opału. Burmistrz Barda Krzysztof Żegański powiedział nam, że w gminie z tego obowiązku już wywiązało się bardzo dużo osób. Dzięki nim i podanym przez nie informacjom jest wiadomo, że w dalszym ciągu samorząd lokalny będzie musiał mierzyć się z eliminowaniem kolejnych kopciuchów...

- Oczywiście, sami z tym problemem sobie nie poradzimy, bo niezbędne są fundusze na dofinansowanie działań na rzecz czystego powietrza - zauważa włodarz. - Stąd liczymy na dalszą aktywność na tym polu ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale na nowych i lepszych zasadach. Dotychczas stosowane przez NFOŚiGW formy zachęty mieszkańców na rzecz inwestowania w odnawialne źródła energii okazały się mało atrakcyjne.

Burmistrz Barda, w kontekście dużego wzrostu cen gazu i prądu, raczej nie spodziewa się większego spadku zainteresowania inwestowaniem w fotowoltaikę lub pompy ciepła. Docelowo to te media staną się rzeczywistością i w tej podgórskiej gminie.
(bwb)