Huta szkła "Barbara" odzyska swoje miejsce

POLANICA-ZDRÓJ (inf. wł.). Już podczas najbliższego sezonu letniego ożyje część dawnej huty szkła "Barbara". Stanie się tak, bo ruszy w niej sklep z produktami pochodzącymi z huty szkła "Julia" w Piechowicach, której właściciel jest też posiadaczem nieruchomości w Polanicy-Zdroju. Tym samym wyjdzie się naprzeciw oczekiwaniom kuracjuszy i mieszkańców wnioskujących o tego rodzaju udogodnienie.


Huta szkła "Barbara" zostanie przywrócona do życia

Następnym etapem rewitalizacji "Barbary" stanie się przywrócenie hutnictwa szkła, ale bardziej pod kątem turystycznym, by wędrowcy mogli poznać z bliska proces "wyczarowywania" produktów. Dzieciom i młodzieży zaoferuje się udział w warsztatach z zakresu grawerowania oraz malowania na szkle. Niewykluczone, że drugi etap uatrakcyjniania huty w Polanicy-Zdroju zostanie sfinalizowany wiosną przyszłego roku.

Zwieńczeniem całości będzie utworzenie muzeum szklarstwa, którego organizację wzięła na siebie gmina. Z tym związana jest koncepcja adaptacji budynku komunalnego przylegającego do "Barbary". Samorząd miejski rodzinom w nim mieszkającym zapewni lokale w innych miejscach kurortu. Póki co stara się o środki unijne na to zamierzenie.
 

Ten budynek komunalny ma pomieścić muzeum szkła

Już jest wiadomo, że muzeum - w sporej części multimedialne - ma nosić imię profesora Zbigniewa Horbowego - artysty szkła, mieszkańca Polanicy-Zdroju, rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zmarłego w czerwcu 2019. "Barbara" była jednym z miejsc jego twórczej działalności.
(bwb)