CZYTELNICY - REDAKCJA: Ku przygodzie

ZIEMIA KŁODZKA (inf. zewn.). Już kolejny raz nasza młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej wyruszyła na praktyki zagraniczne w ramach projektu EuroSkills 4, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Tym razem jest to grupa 20 uczniów z Technikum Handlowego, Technikum Informatycznego i Technikum Leśnego, którzy wraz z dwoma opiekunami polecieli do Bolonii we Włoszech. Przygoda rozpoczęła się wczesnym niedzielnym porankiem, 6 marca. Najpierw pożegnanie z rodzicami, przejazd na lotnisko, odprawa i przelot do Bolonii. Lot to oczywiście niezapomniane widoki.


Po przylocie młodzież rozlokowała się w pokojach, poznawała najbliższą okolicę. Pierwsze dni to zapoznanie z miejscami praktyk, pierwszy kontakt z przyszłymi pracodawcami, trasami przejazdu do miejsc praktyk oraz planowanie codziennego dnia. Kolejne dni przebiegły na poznawaniu miasta. Była pierwsza wspólna kolacja,  poznawanie tajemnic pięknej Bolonii, degustacja lokalnych specjałów,  wspólne zdjęcia przy "Fontana del Nettuno", a potem zabawa przy "szeptuchach" - gadających ścianach.
 

Niewątpliwą atrakcją była całodzienna wycieczka do magicznej Wenecji. Na miejscu płynęliśmy tramwajem wodnym po Grande Canale i zobaczyliśmy miasto z jego najładniejszej strony. Kolejne dni tygodnia potwierdziły, że nasi uczniowie świetnie potrafią sobie radzić samodzielnie.
 

Na półmetku przygody byliśmy z wizytą na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii - San Lazzaro Di Savena, gdzie mogliśmy poznać kawałek historii i męstwa naszych żołnierzy.

To nie koniec naszej przygody, przed nami wycieczka do Florencji i dalsze zdobywanie nowych umiejętności zawodowych i językowych.
 
                                    Arkadiusz Witkowski
– nauczyciel ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej

Foto ZSP Bystrzyca Kłodzka