Wzgórze Marii ponownie stanie się atrakcją turystyczną

POLANICA-ZDRÓJ (inf. wł.). Wzgórze Marii, z łagodnym szczytem wyniesionym na wysokość 428 m n.p.m., jeszcze jest zaliczane do mezoregionu Gór Bystrzyckich; stanowi granicę z Kotliną Kłodzką, w której znajduje się część kurortu. Zgodnie z planami władz miejskich ów Grodzki Wał - jak brzmi jedna z dawnych nazw tego miejsca - zostanie przywrócony celom wypoczynku i rekreacji.


- Chcemy tam wykonać ścieżki spacerowe, w tym edukacyjne z tablicami informującymi o występującej roślinności, i utworzyć punkt widokowy. Na to zadanie pozyskaliśmy środki z Funduszy norweskich, ale zaim one do nas trafiły, przedsięwzięcie wielokrotnie było sprawdzane pod kątem oddziaływania na środowisko - mówi burmistrz Mateusz Jellin. - Już trwają prace związane z sanitarną wycinką drzew; przebiegają pod okiem miejskiego leśnika.


Zamierzenie spotkało się z niezadowoleniem grupy mieszkańców z najbliższego otoczenia Wzgórza Marii. Obawiają się, że z czasem stanie się ono mekką dla wędrowców, co zakłóci spokój w tej wyciszonej na co dzień części Polanicy-Zdroju. Gospodarz kurortu przekonuje, iż rewitalizacja tego miejsca ma przywrócić jego atrakcyjność sprzed dziesięcioleci, umożliwić cieszenie oczu panoramą miasta z innej perspektywy.
(bwb)