Staw Zdrojowy bliższy wypełnienia wodą

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Na finiszu znajduje się naprawa muru oporowego w obrębie stawu Zdrojowego. Niektóre prace zamierzano wykonać wcześniej, ale plany pokrzyżowało szybsze nadejście zimy. Z tego powodu nie dało się wykonać betonowania niektórych odcinków.


- Niebawem przystąpimy do odbioru technicznego, po którym nastąpi napełnianie zbiornika. Dopiero wówczas odbędzie się odbiór końcowy robót. Sądzę, że do końca kwietnia br. staw przywita wszystkich wypełniony wodą - informuje burmistrzyni Aneta Potoczna. - W związku z koniecznością ponownego wykonania muru oporowego gmina musiała oddać 1,5 mln zł przyznanej dotacji na swoją część projektu Aqua Mineralis Glacensis. Jestem w kontakcie ze starostą czeskiego Nachodu Janem Birke'm, które to miasto jest prowadzącym ten projekt. Będziemy składać wniosek o zwrot pieniędzy, gdyż uważamy, że Unia Europejska przedwcześnie zażądała od nas tych funduszy. Po pierwsze - prowadzimy prace naprawcze, a po drugie - sprawa jest w sądzie przeciwko byłemu wykonawcy zadania, od którego dochodzimy zwrotu pieniędzy. Ponadto inwestycją na stawie Zdrojowym zajmuje się prokuratura pod kątem ujawnionych nieprawidłowości.

Cały projekt AMG ma zakończyć się jesienią br. Biorą w nim udział czeskie miasta Hronov i Nachod oraz polskie - Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. W związku z nim w maju i czerwcu br. we wszystkich tych miejscowościach dojdzie do wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i promocyjnych.
(bwb)