Las przerębowy w Górach Stołowych za... ćwierć wieku

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Klęska w drzewostanie Parku Narodowego Gór Stołowych wywołana suszą i działaniem kornika drukarza coraz bardziej zmusza jego ekipę do szukania rozwiązań mających nie tylko ją powstrzymać. Wdrażany program przebudowy drzewostanu ma doprowadzić do tego, by za... 250 lat pod Szczelińcem Wielkim i w rejonie Błędnych Skał rósł wielowiekowy las przerębowy.


Przed dziesięcioleciami na obszar Gór Stołowych wprowadzono sztucznie drzewostany świerkowe. Nie do końca jest wiadome pochodzenie nasion, z których te lasy posadzono. - Domniemywa się, że są to genotypy nizinne, będące niezgodnymi z tutejszym siedliskiem - mówi Bartłomiej Jakubowski, dyrektor PNGS-u. - W całym parku w ogóle za dużo jest świerków, a za mało buków i jodeł. Stąd postawiliśmy sobie za cel doprowadzenie drzewostanu do zgodności z siedliskiem. Zmieniamy strukturę w proporcji charakterystycznej dla regla dolnego...

To oznacza, że przez najbliższe dziesięciolecia poczynania nasadzeniowe PNGS-u będą szły w kierunku stworzenia wielowiekowego lasu przerębowego, z dużym udziałem buka i z dodatkiem jodły, naturalnym tutaj gatunkiem jest sosna. Między innymi dopinguje do tego deficyt wody, który spowodował to, że mające talerzowy system korzeniowy świerki są coraz bardziej osłabione. Wykorzystują to podstawowe szkodniki, tj. kornik drukarz i kornik drukarczyk; wypowiedziano im walkę, choć tak prawdę powiedziawszy to one wskazują, w którym miejscu parku trzeba przebudować drzewostan.

- Na naszym obszarze, właśnie z powyższych powodów nie doczekamy się - jak w Szwecji - świerka liczącego sobie około 9,5 tysiąca lat, który samoczynnie odtwarza się z korzenia. Obserwujemy, że w obrębie parku proces starzenia się drzew - niestety - przyspieszył. My też przyspieszyliśmy z usuwaniem drzew w pierwszej kolejności zagrażających wędrowcom, infrastrukturze turystycznej i infrastrukturze parku, samochodom czy naszym uprawom jodłowym - wskazuje nasz rozmówca.
 

Równolegle do tych poczynań PNGS opracuje program retencji, którego wdrożenie pozwoli spowolnić spływ wód powierzchniowych. We współpracy z okolicznymi gminami chce doprowadzić do odnowienia rezerwuaru wody, który istnieje pod Górami Stołowymi. To z niego dla celów konsumpcyjnych w racjonalny sposób czerpią zasoby Czesi, to samo można robić po naszej stronie, ale wspólnie troszcząc się o zatrzymanie w górach jak najwięcej wód opadowych. Wspomniana przebudowa lasu właśnie temu ma służyć i skutkować w tym zakresie wcześniej, niż za ćwierć wieku.

(bwb)