Przygraniczne uzdrowisko nie odpuszcza ochronie środowiska

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Od ubiegłego roku wyhamowały świetnie realizowane działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska, a prowadzone przez magistrat we współpracy ze szkołami i przedszkolami. Burmistrzyni Aneta Potoczna, która jest ich inspiratorką sprzed wielu lat nie ukrywa, że epidemia koronawirusa przystopowała coś szczególnego, co miastu przez nią kierowanemu dawało prymat w kraju.

W przygranicznym kurorcie jeszcze trzy lata temu akcja zbierania makulatury, plastikowych nakrętek od butelek, zużytych baterii oraz makulatury cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem, jak lata wcześniej. Przedszkolaki, uczniowie młodszych i starszych klas z kudowskich szkół rywalizowali w konkursie ekologicznym znaczonym atrakcyjnymi nagrodami, choćby w postaci opłaconej wycieczki lub podarowanego sprzętu komputerowego. A dzięki tym przedsięwzięciom wskaźnik posegregowanych odpadów okazywał się jednym z wyższych w stosunku do całej masy śmieci wytwarzanych w uzdrowisku.

- Przez 15 lat prowadzenia tego projektu wypracowaliśmy pewien system wyłapywania czegoś, co nie powinno dodatkowo obciążać naszego systemu gospodarki odpadami. Czyniliśmy to w formie pewnej zabawy, zyskując spory odzew. Oczywiście, po tylu latach zamierzaliśmy coś zmodyfikować, aby rozszerzyć skalę konkursu, jednak w roku 2020 covid wymusił na nas odstąpienie od niego - informuje włodarzyni Kudowy-Zdroju. - Jesteśmy w okresie, który nie sprzyja zbiórkom, współzawodnictwu, wycieczkom. Nie znaczy to, że daliśmy sobie spokój w tym zakresie. Zastanawiamy się nad tym, co na ten szczególny okres zaproponować, aby było pożytecznie, ale i bezpiecznie.

I w tym roku do kudowian trafił kalendarz z zaznaczonymi w nim dniami odbioru odpadów komunalnych, przypominający o frakcjach podlegających segregacji. Do tego doszły ulotki edukacyjne oraz informacje tematyczne zamieszczane na stronie internetowej gminy. Czyni się to po to, aby Kudowa-Zdrój nadal mogła znajdować się w czołówce gmin prośrodowiskowych, za co była nagrodzona mianem "Ekologicznej gminy" czy "Gminy przyjaznej środowisku".
(bwb)