Samorząd wzmacnia jednostki OSP

RADKÓW (inf. wł.). W ubiegłym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Ścinawce Dolnej otrzymała na swój stan samochód marki Renault, który kosztował około 820 tys. zł. W tej kwocie dofinansowanie wyniosło blisko 500 tys. zł, resztę zapewniła gmina radkowska, Lasy Państwowe i FB Serwis. Tym samym wzmocniono technicznie kolejną z trzech jednostek znajdujących się w Krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

- Mamy taką oto sytuację, że OSP Ścinawka Dolna dysponuje dwoma samochodami - do ratownictwa drogowego i do pożarów. OSP w Ścinawce Średniej posiada prawie nowego "Mana" i samochód pomocniczy, zaś OSP w Radkowie dysponuje "Manem" i pojazdem pomocniczym, który w tym roku zostanie wymieniony - komunikuje burmistrz Jan Bednarczyk. - Te nasze trzy jednostki z KSRG są bardzo dobrze wyposażone w sprzęt, tak że ich druhowie mają czym i z czym ruszać do akcji, chociaż życzę im, by czyni to jak najrzadziej.

Na miarę możliwości i potrzeb są zaopatrzone inne jednostki OSP. Ta z Tłumaczowa posiada pojazd bojowy i samochód lekki, z Wambierzyc - niedawno otrzymała w miejsce tzw. lekkiego "Mercedesa" samochód średni "Star" ze zbiornikiem o pojemności 2,5 tys. litrów. Jeszcze istnieje OSP w Ratnie Dolnym, gdzie w tym roku zakończy się kompletowanie kadrowe jednostki; ostatnio wybrano w niej zarząd.

- Odnośnie Ratna, to mamy gotowy projekt na rozbudowę remizy. Procedowanie wstrzymaliśmy dlatego, że nie mieliśmy pewności, co do jej dalszych losów. Na szczęście są osoby, które widzą się w roli członków OSP i chcą działać - podkreśla włodarz gminy. - Dodam, że aktualnie finalizujemy rozbudowę remizy w Tłumaczowie.
(bwb)