Fotowoltaika z owcami w tle

LĄDEK-ZDRÓJ (inf. wł.). Kurort będzie pierwszym miejscem na ziemi kłodzkiej, gdzie gmina zainwestuje w farmę paneli słonecznych. Na ten cel wskazała teren do niej należący, znajdujący się w niedużej odległości od byłej stacji kolejowej. Nie wszystkim ta lokalizacja się podoba, bo - jak wskazują - na inwestycję zabierze się ziemię użytkowaną rolniczo.

Indagowany przez nas w tej sprawie burmistrz Roman Kaczmarczyk odpowiada, że fotowoltaiki nie da się umieszczać w każdym dowolnym miejscu. Pod uwagę są brane różne uwarunkowania, w tym ekspozycja terenu, ilość dni słonecznych czy obszar przewidziany na taką elektrownię.

- Lokalizację naszej farmy określali specjaliści z firmy Tauron Ekoenergia, biorąc pod uwagę te i inne czynniki. Wśród tych drugich istotne było to, że obszar musi być własnością gminy - informuje R. Kaczmarczyk. - Dla wskazanego terenu przygotowaliśmy zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Przypomnę, że nie traci on swojej rolniczej funkcji. Pozostanie tam typowo sudecka łąka, na której będzie możliwy wypas zwierząt np. owiec, uprawianie traw służących pszczelarstwu i oczyszczaniu powietrza. Słowem utworzymy obszar jeszcze większych korzyści.
(bwb)