W Roku Władysława Bartoszewskiego

RADKÓW (inf. wł.). W ubiegłym roku grupa mieszkańców wystąpiła z inicjatywą, aby rok 2022 był okazją do oddania hołdu Władysławowi Bartoszewskiemu. Jak powiedzieli w rozmowie z burmistrzem Janem Bednarczykiem - były minister spraw zagranicznych okazał się dla nich wielkim Polakiem, wzorcem do postępowania, dlatego uznali, aby zmarłemu przed siedmiu laty rodakowi poświęcić więcej miejsca w życiu lokalnym.

- Radków jest w Polsce, w której Władysław Bartoszewski był wielką postacią. Przypomnę, że piastował mandat senatora, , był sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, w latach II wojny uczestniczył w powstaniu warszawskim, był więźniem obozu koncentracyjnego. Jego biografia jest przebogata w cenne fakty - zauważa włodarz Radkowa. - Dlatego cieszę się, że rada miejska podjęła uchwałę, zgodnie z którą ten rok jest rokiem Władysława Bartoszewskiego w gminie Radków...

W związku z tym miejscowe instytucje kultury już przygotowują wydarzenia, które pozwolą przypomnieć tego męża stanu dotkniętego w przeszłości wręcz wieloma szykanami.

- Takim już jesteśmy narodem, że jeśli nie zniszczymy autorytetów, to nie możemy nowych poszukiwać. A tu mamy naprawdę godny przypominania wzór - dzieli się refleksją włodarz.
 
(bwb)    

Foto Magda Starowieyska - Muzeum Historii Żydów Polskich