Budynek służący kulturze przejdzie metamorfozę

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE - gm. Kłodzko (inf. wł.). Budynek będący siedzibą dwóch lokalnych instytucji kultury uzyska nowe oblicze. Władze gminy, której obiekt jest własnością, uznały, że już najwyższa pora dostosować go do wymogów czasu, ale i osób z niego korzystających.


Kosztowny będzie remont kapitalny domu w Ołdrzychowicach Kłodzkich, wykorzystywanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko. Prace termomodernizacyjne wyceniono na kilka milionów złotych, dlatego samorząd lokalny - w ramach naboru wniosków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - wystąpił o wsparcie kwotą 2,5 mln zł.

- Udało się pozyskać 500 tysięcy złotych, dlatego zdecydowaliśmy o podziale zadania na dwa etapy - komunikuje wójt Zbigniew Tur. - Już rozpoczęliśmy pierwszy z nich o wartości około 1,4 mln zł, który obejmuje m.in. remont elewacji objętej ochroną konserwatorską, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, termomodernizację całego zadaszenia i stropu, różne prace przeróbcze i naprawcze wewnątrz obiektu. Do tego dojdą wymiany źródła ogrzewania na pompę ciepła, instalacji gazowej i inne zadania, które zakończą się w październiku br. Równolegle czynimy starania o pozyskanie funduszy z programu o nazwie "Infrastruktura domów kultury 2022" na opracowanie dokumentacji dotyczącej zmian w środku budynku.

Brak w sąsiedztwie tego obiektu miejsca do postoju pojazdów przekładał się na rozważania o tym, czy nie powinno się w ogóle wybudować ośrodka kultury w innym, bardziej dogodnym miejscu. Jednak to wiązałoby się z brakiem parspektywy dla zabytkowej budowli położonej przy głównej drodze w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Władze gminy użyczyły jej gospodarzowi położoną w sąsiedztwie działkę, na której powstanie parking.
(bwb)