Gdy gaz stał się towarem z najwyższej półki...

GMINA KŁODZKO (inf. wł.). Duży wzrost cen prądu i gazu w wielu gminach już skutkuje spadkiem zainteresowania odnawialnymi źródłami energii ze strony mieszkańców. A jak pod tym względem jest w gminie pod Kłodzką Górą?

- Na tę chwilę nie zauważamy tendencji spadkowej, niemniej jednak obawiam się, że w najbliższym czasie wzrost cen gazu przełoży się na obniżenie się zainteresowania wykorzystywaniem go w gospodarstwach domowych do celów ogrzewczych - słyszymy od wójta Zbigniewa Tura. - Z drugiej strony mam nadzieję, że mieszkańcy nadal będą inwestować w fotowoltaikę i pompy ciepła, bo zadania gazyfikacyjne rzeczywiście zaczynają kiepsko wypadać na tle tych przywołanych źródeł. Z rozbudową sieci gazowej chyba "przespano" okres najbardziej temu sprzyjający. Jednak pamiętajmy, że jeśli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie widzi potrzeby rozbudowy sieci na naszym terenie, to choćby mieszkańcy tego chcieli, zarówno oni jak i gmina - niestety - nie mają odpowiedniej siły, aby to zmienić.

Niemały wzrost cen prądu też dopinguje samorząd gminy wiejskiej Kłodzko do szukania rozwiązań oszczędnościowych. Takim będzie zaplanowana wymiana oświetlenia w miejscach publicznych na hybrydowe, czyli solarno-wiatrowe. Pojawi się w Boguszynie i Starym Wielisławiu w ramach funduszy pozyskanych z "Polskiego Ładu".

(bwb)