Dobry rok dla polsko-czeskiej integracji

RATNO GÓRNE - gm. Radków (inf. wł.). W kompleksie zarządzanym przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji podsumowano dzisiaj przebieg transgranicznego projektu. Realizowały go dwie partnerskie biblioteki - z Radkowa i czeskiego Broumowa - obejmując swoimi propozycjami około 800 uczestników.

"Dobry rok - integracja społeczności pogranicza", to nazwa projektu wspólnie przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. K. Estraichera w Radkowie oraz Metską Knihovną w Broumowie. Postawiono w nim sobie za cel poznanie historii tego obszaru, uczestnictwo w przygotowanych imprezach kulturalnych oraz spotkaniach integracyjnych. Wszystko to było możliwe, dzięki środkom unijnym zapewnionym za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
 Burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk podczas podsumowania projektu podziękował wszystkim jego animatorom, w tym władzom Broumova reprezentowanym przez wicebumistrza Kamila Slezáka i dyrektorkę tamtejszej biblioteki Martę Lelkovą oraz załodze BPMiG Radków z dyrektorką Joanną Zyzdą-Kusiakiewicz. Zwrócił uwagę, że to  było kolejne przedsięwzięcie wykonywane razem z czeskim partnerem jeszcze bardziej wiążące mieszkańców radkowsko-czeskiego pogranicza.
 

Natomiast J. Zyzda-Kusiakiewicz podkreśliła duże zaangażowanie w ów projekt szkół i przedszkoli z gminy radkowskiej, ośrodka kultury, samorządowców, sołectw, załogi BPMiG, co w okresie pandemicznym okazało się niezwykle cenne. - Po prostu bez państwa pomocy o realizacji całego tematu moglibyśmy pomarzyć - podkreśliła dyrektorka biblioteki w Radkowie.
 

Projekt "Dobry rok - integracja społeczności pogranicza" zaowocował wydaniem publikacji o historii biblioteki w Radkowie, wystawą zdjęć z pogranicza radkowsko-czeskiego, warsztatami lalkarskimi i warsztatami poetyckimi dla dzieci, spotkaniem z czechofilem i in. zajęciami prowadzonymi m.in. on-line.
(bwb)