Dożynki parafialne i sołeckie wieloletnią tradycją

WOJBÓRZ - gmina Kłodzko (inf. wł.). Cztery sołectwa: Łączna, Młynów, Wilcza i Wojbórz już kolejny raz pozytywnie odniosły się do propozycji zorganizowania dożynek parafialnych. W sobotnie popołudnie w kościele pod wezwaniem św. Jerzego okolicznościową mszę odprawił proboszcz Ryszard Filipski, który w jej trakcie poświęcił wieńce żniwne.


W wojboskim kościele R. Filipski odprawił mszę dożnkową

Później na terenie przy remizie ochotniczej straży pożarnej odbył się festyn z okazji lokalnego święta plonów. Była okazja do rozmów plonowaniou na polach i w ogrodach.

- W Wojborzu dożynki parafialne organizujemy od ponad 20 lat każdego roku -
podkreśla sołtys Wilczej, zarazem przewodniczący rady gminy Ryszard Jastrzębski. - Zapoczątkował je ówczesny sołtys tej wsi Jan Janoszek wspólnie z poprzednim księdzem proboszczem. Stało się to naszą tradycją, czyli czterech sąsiadujących ze sobą sołectw, które obejmuje parafia w Wojborzu. Rolnictwo na tym podgórskim terenie już nie ma takiego wymiaru, jak to było przed transformacją ustrojową, np. znikły małe gospodarstwa rolne. Niemniej mało kto tutaj nie wyobraża sobie, by nie podziękować za plony okolicznym gospodarzom, pszczelarzom i ogrodnikom.


Od lewej: przewodniczący RG R. Jastrzębski, wójt Z. Tur i dyrektorka GCKSiR-u E. Ptak

Gościem wojborskiego wydarzenia był wójt gminy wiejskiej Kłodzko Zbigniew Tur i inni przedstawiciele samorządu lokalnego. Dopisali mieszkańcy, którzy chętnie kosztowali ciasta i wyroby kulinarne, kupowali losy w loterii, brali udział w licytacji przedmiotów i oglądali prezentacje artystyczne. Byli i tacy, co skorzystali z doraźnie uruchomionego na czas festynu punktu w ramach narodowego spisu powszechnego, który kończy się w ostatnim dniu września br. i jest obowiązkowy dla gospodarstw domowych.
 
(bwb)

MIGAWKI Z DOŻYNEK PARAFIALNYCH W WOJBORZU: