Z wieżą na Śnieżniku do... Komisji Europejskiej

GMINA STRONIE ŚLĄSKIE (inf. wł.). Wszystko wskazuje na to, że pojawinie się nowej wieży widokowej na szczycie Śnieżnika może również zagrażać interesom biznesowym przedsiębiorców z branży turystycznej po czeskiej stronie. Między innymi pod ich wpływem organizacje proekologiczne u południowych sąsiadów negują inwestycję będącą następstwem wspólnego projektu o nazwie "Grzbietówka". Takie opinie można usłyszeć m.in. w gminie Stronie Śląskie.


W czerwcu br., za sprawą czeskiego Ministerstwa Rozwoju i polskiego Miniterstwa Środowiska przeprowadzono kontrolę procedur zastosowanych wobec budowy wieży widokowej na Śnieżniku Kłodzkim / Králickým Sněžniku. Nie dopatrzono się rażącego naruszenia przepisów, nie było też poważniejszych zarzutów odnośnie wykonywanych robót w obrębie rezerwatu. Burmistrza Stronia Śląskiego Dariusza Chromca zapewniono, że nie ma podstaw do zatrzymania inwestycji, czego m.in. oczekują czescy ekolodzy. Ogromnym zaskoczeniem dla włodarza jest informacja, że Czesi wystąpili do Komisji Europejskiej o zajęcie się tą inwestycją pod kątem jej prawidłowego przebiegu i zgodności z prawem unijnym.

Burmistrz D. Chromiec przekonuje, że gmina Stronie Śląskie, jako wiodąca w tym zadaniu realizowanym prez Związek Gmin Śnieżnickich, stosuje się do wszystkich wskazań wynikających z projektu i obowiązujących przepisów. Przy tym przypomina, że za budową wieży idzie zapowiedź uporządkowania ruchu turystycznego w obrębie rezerwatu, jakim jest Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Turyści już nie będą mogli poruszać się swobodnie po całym szczycie najwyższej góry Sudetów Wschodnich, lecz tylko wytyczonymi szlakami, m.in. od schroniska "Na Śnieżniku" imienia Zbigniewa Fastnachta. A 34-metrowej wysokości wieżę wznosi się po to, aby im ułatwić podziwianie panoramy sporej części ziemi kłodzkiej i Pogórza Kralickiego bez potrzeby przemieszczania się wzdłuż i wszerz Śnieżnika. Ewentualne przerwanie już mocno zaawansowanego zadania oznaczałoby konieczność zwrócenia przyznanej dotacji unijnej w wysokości 12 mln zł.

Wykonawcą wieży o powierzchni 154 m kw. jest wrocławska Firma Ogólnobudowlana Marcina Skocznia. Taras widokowy znajdzie się na wysokości niemal 30 m. Budowla została zaprojektowana jako konstrukcja stalowa, która w części przyziemnej zostanie obłożona kamieniem odzyskanym z wyburzonej wieży, a powyżej oszklona aż po dach.
 
(bwb)

Foto gmina Stronie Śląskie