Nowe lądowisko nadal w fazie uzgodnień

GMINA KŁODZKO (inf. wł.). O zamierze utworzenia lądowiska w Boguszynie mówi się nie od dziś. Z tą inicjatywą wyszedł Aeroklub Ziemi Kłodzkiej, znajdując sojusznika we władzach samorządowych gminy wiejskiej Kłodzko. Z jego lokalizacją wiążą bowiem szansę na rozwój gospodarczy, przede wszystkim turystyczny, górnej części tej miejscowości, gdzie już znajduje się hotel, stacja paliw, restauracje, lokują się podmioty gospodarcze. Docelowo przyszłe lotnisko-lądowisko przewidziane dla niedużych statków powietrznych może stać się ważnym obiektem dla subregionu kłodzko-ząbkowickiego.


W sąsiedztwie przyszłego lądowiska przebiega droga krajowa nr 8

- W ubiegłym roku dostaliśmy informację z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o kończących się w 2020 roku umowach dzierżawy działek nr 265/3 i 265/4 położonych w obrębie Boguszyn. Są to działki ściśle związane z realizacją projektu lądowiska. Aeroklub Ziemi Kłodzkiej wyszedł z inicjatywą utworzenia lądowiska na obszarze gminy Kłodzko, pomysł ten spotkał się z naszą pozytywną opinią oraz zapewnieniem o wsparciu - komunikuje wójt Zbigniew Tur. - W związku z tym przedstawiciele Aeroklubu wystąpili do KOWR-u o wyrażenie zgody na dzierżawę lub oddanie w korzystanie tych działek. Aktualnie nie wiadomo, jak głębokie będzie spowolnienie gospodarki i jak dotkliwe dla przedsiębiorców i dla nas będą skutki pandemii. W związku z powyższym zakup działek jest obecnie obarczony znacznym ryzykiem. Aeroklub Ziemi Kłodzkiej nie wyklucza w przyszłości wykupu wskazanych nieruchomości.

Oddział KOWR-u we Wrocławiu jest w trakcie przeglądu stanu formalno-prawnego pod kątem przygotowania do sprzedaży tych gruntów, tj. analizy danych zawartych w ewidencji gruntów, przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, informacji o planowanym przebiegu dróg oraz występowania ewentualnych złóż kruszyw naturalnych. Istotny dla przedsięwzięcia może okazać się przebieg przyszłego odcinka drogi ekspresowej z Kłodzka do Wrocławia.
 

Na wyniosłym terenie może powstać obiekt ważny dla całego subregionu

- W gminie wiejskiej Kłodzko jest użytkowane prywatne lądowisko w Starym Wielisławiu. Działa na zasadach dopuszczonych przez ustawodawcę, mówiących o wykonywaniu operacji lotniczych na urządzonym lądowisku, które nie zostało wpisane do ewidencji lądowisk, jeżeli jest ono wykorzystywane za zgodą posiadacza nieruchomości nie częściej niż przez 14 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Odpowiedzialność za wybór takiego lądowiska jako miejsca startu i lądowania statku powietrznego, zgodnie z art. 93 ust. 7 ustawy Prawo lotnicze, ponosi jego dowódca - informuje Justyna Bytnar z urzędu wójta.
(bwb)